• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Panoramik Albüm - Gelin & Damat Albümü
Düğün Albümleri Hakkında Evlenecek Çiftlere Bilgiler
Düğün Albümleri , Çeşitleri ve İçerikleri

Birbirini seven iki insan için düğünden daha özel hangi gün olabilir ki? Bu en özel günü ölümsüzleştirmek için yapılacak yöntemler arasında da akla ilk olarak fotoğraf çekiminin gelmesi oldukça normaldir. Bu fotoğraf çekiminin hangi ortamda, nasıl gerçekleşeceğine çiftlerle birlikte oturup karar veririz, ancak asıl önemli olan çekilen fotoğrafların nasıl baskı haline getirileceği ve nasıl saklanacağıdır. İşte bu aşamada düğün albümünün nasıl olacağı konusunu konuşmaya başlarız. Sizlere aşağıda düğün albümleri hakkında aklınıza gelebilecek soruların cevaplarını verdik.
      

Panoramik Albüm Nedir?
Panaromik albüm PVC(plastik) malzeme üzerine fotoğraf kağıtları yapıştırılarak oluşturulan dayanıklı bir albümdür. Bir çok türü sudan ve nemden etkilenmez. PVC malzeme orta noktasından kırım makinasında kırılarak üzerine yapıştırılan tek parça fotoğraf kağıdı yapıştırılarak üretilir. Fotoğraf kağıdının tek parça olması sebebiyle ortaya panaromik bir görüntü çıktığı için ismi panaromik albüm olarak anılır.


Düğün Albümleri Nasıl Hazırlanır?
Fotoğraf çekiminin tamamlanmasının ardından sırada baskı aşaması gelir. Bu aşamada ilk olarak gelin ve damadımızın belirli sayıda fotoğraf seçmesi ve o fotoğrafların baskıya verilmesi gerekmektedir. Albümler genel olarak 10 yaprak olarak hazırlanır. Ancak çiftin talebine göre albüm yaprağı sayısı 15 e kadar çıkarılabilmektedir. 1 albüm yaprağında ortalama 2 ila 6 arasında fotoğraf bulunur. Yani 10 yapraklı bir düğün albümünde çektiğimiz fotoğraflar arasından ortalama 20 ila 60 fotoğraf bulunabilir. Sayfa sayısı artırılmış albümler daha fazla sayıda fotoğraf barındırabilir. Artırılan her sayfa fiyata etki unsurudur.

Albüm Paketleri Nelerdir?
Piyasada birçok fotoğrafçı meslektaşımız kendi zevklerine ve gelin ve damadın isteklerine göre farklı albüm seçenekleri hazırlamaktadır. Düğün ve nişan fotoğraflarının teslimini genelde 1 büyük boy panaromik albüm, 2 adet aile albümü, 1 adet cep albümü ve 1 adet poster baskı olarak teslim edilmektedir. Özel günler değerlidir. Bazı paketlerde albümlerinizi size özel bir kutu ile teslim ediyoruz. Kutu üzerinde bir adet fotoğrafınız, isimleriniz ve özel gününüzün (düğün ya da nişan) tarihiniz yazmaktadır. 

Baskı Çeşitleri :
1- Mat Fotoğraf Kağıdına Baskı
2- İpek Fotoğraf Kağıdına Baskı (Bizim tercih ettiğim kağıt türüdür. Fotoğraflarınız daha keskin(net) görünür.)
3- Kristal Laminasyon (Mat Kağıda Yapılmış Baskının Kristal Laminasyonla Kaplanması)

Düğün Albümleri Nasıl Tasarlanır?
Panoramik albüm, aile albümü, cep albümü adlarıyla sıraladığımız tüm albümlerdeki fotoğraflar aynıdır. Yani büyük boy albümde hangi fotoğraflar varsa aile ve cep albümlerinede de o fotoğraflar vardır. Albüm tasarımı yapılırken bir sayfaya konulan fotoğrafların birbiriyle uyum içerisinde olmasına dikkat edilir. Aynı sayfaya konulan pozların birbiriyle uyumlu ve pozlar olmasına özen gösterilerek tasarımları yapmaktayız.

Panoramik Albüm; hem baskı tekniği hem de kullanılan melzemeler sayesinde senelerce saklayabileceğiniz, dekoratif amaçlı olarak da kullanabileceğiniz albüm çeşididir.
Özel bir teknik ile üretilen panoramik albümler iki sayfalı normal albümlerin açık hallerine tek parça resimlerin yapıştırılması ile oluşturulur. Bu şekilde resimlerde panaromik bir görüntü oluşur.

Çok çeşitli olmakla beraber genel olarak mat baskı ya da kristal baskı şeklinde ikiye ayrılır. Benim baskı asamasında tercih ettiğim mat albümlerde ipekli kağıt türüdür. Kristal baskının mat baskıdan farkı üzerinde parlak cam gibi görünen pvc ile kaplı olmasıdır.
Sayfa yapısı layflat bir görüntü oluşturan panoramik albümler foto kitaplardan farklı olarak profesyonel bir yapıya sahiptir. Bu sayede dayanıklı ve dekoratif özelliktedir. Albümün kapak içerisine düzgün oturtulmuş olması yapraklar arasında kasılma olmaması, kırım yerlerinden deforme olmamış olmasına dikkat edilmelidir.
Mat Panoramik Albümler:
Fotoğraflar basıldıktan sonra, albüm sayfalarının üzerine herhangi bir koruyucu malzeme kaplanmaz.
Albüm sayfaları baskıdan sonra fotoğraf kağıdını güçlendirmek ve sayfa ömrünü uzatmak için arkasına başka bir kağıt yapıştırılarak kurumaya alınır. Sonrasında tam ortasından katlanabilmesi için kırım makinesinden geçerek fotoğrafların düzgün katlanması sağlanır. Ortasından katlanan fotoğraflar artık albüm sayfası haline gelmeye hazırdır. Kenarları düzeltilen sayfalar, ciltlenmek üzere tutkal sıvama makinesinden geçerek her sayfaya bir önceki resmin arka yaprağı gelecek şekilde aralarına mukavvakoymak  yoluyla defter haline gelir. Genellikle metalize albüm yaprakları kullanılarak üretilmektedir. Defter haline gelen sayfalar artık seçilen kapak modeline montaj edilerek albüm haline getirilir.
Kristal Panoramik Albümler:
Üzeri parlak koruyucu ile kaplanan albümlerdir. Genellikle kenarlarına metalize işlemi uygulanmadan Pvc laminasyon işlemine tabi tutulur. Bu işlemden  sonra üzeri parlak koruyucu pvc ile kaplanan albüm sayfaları benzer işlemlerden geçerek albüm haline getirilir.


      
Anasayfaya Git
    

  
1718 kez okundu